Lidt mere farceagtigt fjollet end De Nattergale
Herning Ny Teaters yderst genkendelige, komiske teaterversion af De Nattergales “The julekalender” genopsættes nu i Tivoli af Lion Musicals.
★★★★☆☆
There is still whiteøl in the tønd’, og Gertrud ønsker sig stadig en foodprocessor. Der er faktisk ikke noget, der ikke er, som det altid har været i De Nattergales ikoniske tv-julekalender “The julekalender”, som Herning Ny Teater sidste år satte op i en teaterudgave baseret på De Nattergales tv-manuskript.
Og alle os, der missede den i Herning, får nu chancen igen i Glassalen i Tivoli, hvor Lion Musicals står for genopsætningen. Nu med mulighed for forgyldte VIP-billetter til vanlig overpris. 450 kroner ekstra for et lamineret VIP-skilt og en smule merchendise. Bob, bob, bob, ik’? Den gik i hvert fald ikke hjemme i Jylland.

Nå, fred være med det. For alle os, der aldrig fik nok af de kære kartoffelavlere og de støvledansende nisser, er teaterversionen af “The julekalender” et ubetinget glædeligt gensyn. Alle de gamle catchphrases er med. Næsten alle de gamle sange er med. Handlingen er den samme, og kostumerne, hulen og alt andet ligner sig selv. Selv den eksploderede kaffekande og den store kasse med julepynt.
Publikumsflair
Ærligt talt var det svært at tro på, at det kunne lykkes. I tv klippes der konstant imellem de to lokationer, hvor de tre skuespillere – dengang Viggo Sommer, Carsten Knudsen og Uffe Rørbæk – spillede roller begge steder. Hvordan ville man mon løse det på en scene? Men med nogle lidt langtrukne sceneskift og en dukke som nødløsning slipper man hæderligt afsted med praktikken. Og vi får faktisk fornemmelsen af to sideløbende universer.
Et andet forbehold, man kunne have inden forestillingen, gælder de tre medvirkendes adaptering af de velkendte karakterer. Skulle man efterligne de originale roller helt, eller skulle man genfortolke dem påny? Ingen af delene er optimale løsninger.

Derfor er man landet lækkert i midten, hvor kostumer og karaktertræk er aldeles kopieret, men hvor de tre skuespillere hver især giver rollerne et vrid i en lidt mere fjollet, forstørret farceagtig retning. Det passer godt til et live-publikum, og de mestrer alle tre publikumsfornemmelsen og timingen, der kræves, omend den fjerde væg stadig fastholdes det meste af tiden.
På den måde bliver rollerne genkendelige, men samtidigt friske og levende, i hænderne på Niels Olsen, Gordon Kennedy og Christian Damsgaard. Grinene ruller igennem Glassalen, som de skal, når vi er til komik.
Julebling
Lars Knutzon og Michael Asmussen står bag iscenesættelsen, der må siges at være alt andet end original, men dog en formsikker og komisk velfungerende genskabelse af tv-julekalenderen. Og koreograf Peter Friis har fattet det fjollede forsæt og givet de tre skuespillere koreografier, der er … bemærkelsesværdige og ganske sjove i sig selv.
Går vi fra Glassalen i julestemning? Det må være et afgørende kriterie at måle forestillingen på, og takket være Gertruds tiltagende julepyntning – godt blinget op af ekstratingeltangel fra snoretrækket og Jeppe Lawaetz farverige lysdesign – får vi en finale, der er god at gå hjem på.

Som anmelder har jeg gentagne gange spurgt i mine anmeldelser, hvad formålet er med disse remedieringer. Hvad nyt bidrager denne teaterversion af den ene eller anden film, bog eller tv-serie egentlig med?
Spørgsmålet er måske endnu mere rungende efter “The julekalender”. For trods de tre skuespilleres dygtige live-præstationer på scenen, så har teaterudgaven taget tv-julekalenderen i ingen som helst retning. Kunne vi blot have genset De Nattergales udmærkede originalversion derhjemme og været lige så glade ved det? Det tror jeg faktisk. Men hatten af for underholdningsværdien. Og tak for genudsendelsen.
Manuskript og musik: De Nattergale | Iscenesættelse: Lars Knutzon og Michael Asmussen | Medvirkende: Gordon Kennedy, Christian Damsgaard og Niels Olsen | Lyddesign: Jeppe Søndergaard Nielsen | Lysdesign: Jeppe Lawaetz | Koreografi: Peter Friis | Produceret af: Lion Musicals i samarbejde med Herning Ny Teater og Live Nation




