KOMMENTAR: Det gode, vi husker fra sæson 2019/2020

Gode minder fra den forgangne teatersæson

Teatersæsonen slutter med en alvorlig krise i dansk teater. Heldigvis kan vi også glæde os over det gode, som sæson 2019/2020 har budt på.

Sæsonen lakker mod enden. Og det er en noget tristere slutning på teatersæsonen, end nogen havde ønsket sig. Det føles, som om strømmen af aflysningsmails i indbakken aldrig vil ende – og i disse dage er det sommerrevyerne, der lukker ned, før de endnu har åbnet.

Særligt trist er det at se aflysningen af årets Rottefælden. Den har spillet i 136 år uden afbrydelser, men nu brydes kæden. Det sker ikke på grund af et virus, men på grund af den nedlukning, som virusset har ført med sig og – ikke mindst – den plan for genåbning, der er lagt af regeringen og Folketingets partier.

Tidligt i nedlukningsperioden så vi også et musicalteater, der ellers så ud til at kunne gå på vandet, være nødsaget til at slukke lyset og lukke kassen i.

Dette indhold kræver et abonnement

Opret et abonnement for at få ubegrænset adgang til alle anmeldelser og artikler på mortenhede.dk. Abonnementet koster 79,- kroner om måneden.

Vær opmærksom på, at abonnementet er personligt og kun til privat brug

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere