ANMELDELSE: Erna i krig, Kolding Egnsteater

Teaterversionen af ”Erna i krig” samler os om genforeningen

Med den sønderjyske natur som kulisse bliver teaterversionen af Erling Jepsens roman ”Erna i krig” en forsamlende fortælling om genforeningen.

4 ud af 6 stjerner

Det lyder som et eventyr: En lidt tilbagestående, sønderjysk dreng er indkaldt til hæren for at kæmpe på tysk side under Første Verdenskrig. Udklædt som mand tager hans mor med ham for at passe på ham.

Bag de tyske linjer næres en drøm blandt de dansksindede om at få Sønderjylland tilbage til Danmark. Erna, drengens mor, har hørt, at hvis Tyskland taber krigen, så skal der være folkeafstemning om, hvorvidt det såkaldte Gammeldanmark skal være dansk eller tysk.

Ved hjælp af en syfilissmittet prostitueret og en skurvogn på hjul får hun inficeret hele den tyske hær med kønssygdomme, hvilket svækker Tyskland og resulterer i det ønskede nederlag, så Sønderjylland kan komme frelst tilbage.

Forsamlende teater

Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere