Proktor, Napoleon og cancan-show
Team Teatrets effekt-tunge og handlingsmættede dramatisering af Jo Nesbøs ’Doktor Proktors tidsbadekar’ vinder publikum med drenget charme og grusom antiheltinde.
Doktor Proktor er en videnskabsmand, som udtænker alverdens behændige opfindelser - ikke mindst det spektakulære pruttepulver.
Han er skabt af den norske forfatter Jo Nesbø, som i en børnebogsserie sender Doktor Proktor og børnene Lise og Bulle ud på eventyr i den vide verden. Den anden bog i serien hedder ’Doktor Proktors tidsbadekar’, og det er den, som Team Teatret nu har dramatiseret.
I tidsbadekarret, og ved hjælp af badesæben med den hemmelige opskrift, kan man rejse alle steder hen - både stedligt og tidsligt. Og det har Doktor Proktor gjort, og uheldigvis e
Dette kræver et abonnement
På mortenhede.dk kan du gratis læse aktuelle teateranmeldelser, så længe forestillingen spiller. Vil du have ubegrænset adgang til alle anmeldelser, eksklusive artikler, guides, interviews og nyheder, så kan du oprette et abonnement her. Du kan til enhver tid ændre eller opsige dit abonnement.
Har du allerede et abonnement? Log ind her.