På dybt vand i Kattegatcentret
Med sine engagerede formidlere og et væld af formidlingsmetoder får Kattegatcentret utroligt meget ud af ganske lidt.

Vi er på snudespidsen af Jylland med panoramaudsigt over Kattegat mod den svenske vestkyst. Her ligger et lille akvariecenter med meget på programmet – det er nemlig ikke kun småting, man kan opleve i Kattegatcentret i Grenaa.
Den store attraktion er velsagtens hajbassinet, hvor rygfinnerne cirkler rundt i vandoverfladen. Hvis vi trykker næsen mod glasset, er hajerne kun en håndsbredde fra os. Og vi får nemt vand i ansigtet, når de snapper efter fisk under fodringen.
Og fodringerne er et must-see i Kattegatcentret. Alting tyder på, at der er tale om et forholdsvis lavt antal af medarbejdere, for deres engagement i og viden om hvert enkelt dyr er tydelig. Det kan særligt mærkes under fodring og træning af sælerne, hvor biologerne er på fornavn med Tulle, Liv og Felix.
Mere end fladfisk
Opret abonnement for at læse videre
Dette indhold kræver et abonnement på mortenhede.dk. Opret et abonnement for at få ubegrænset adgang til alle anmeldelser og artikler. Abonnementet koster 79,- kroner om måneden.
Vær opmærksom på, at abonnementet er personligt og kun til privat brug