Vellignende portræt af glemt forfatter
Forfatteren Karin Michaëlis bliver vakt til live på Baggårdteatret med den musikalske forestilling ”Jagten på det gode menneske”.

Forfatteren Karin Michaëlis (1872-1950) er kendt for at være ukendt. Hun var berømt i det meste af verden, og hun blev hædret for både sin litteratur og sine aktiviteter under Anden Verdenskrig. Men under krigen blev hendes bøger bl.a. forbudt i Tyskland, og ved sin død var hun kun en tankestreg i historien.
Hendes bøger gjorde en forskel. Ikke mindst for kvinder, der på en ny og ærlig måde kunne spejle sig selv og deres seksualitet i hendes romaner.
På Baggårdteatret i Svendborg opsættes forestillingen ”Jagten på det gode
Denne artikel er udgivet hos Jyllands-Posten. Læs videre på jyllands-posten.dk, eller opret abonnement herunder.
Bliv abonnent – du bestemmer prisen
Få ubegrænset adgang til artikler, anmeldelser og podcasts på mortenhede.dk til en valgfri månedlig pris.
Vælg dit månedlige beløb
Abonnementet er personligt og kun til privat brug. Kontakt mig for at høre om mulighederne for et erhvervsabonnement.
Er du allerede abonnent? Log ind her.