Hygge og humor går hånd i hånd i Tobias Dybvads "Levemand"
I sit onemanshow "Levemand" har Tobias Dybvad skåret ned for de sjove billeder og træder i karakter som publikumsstærk standupkomiker.

Det er fjerde gang, at standupkomikeren Tobias Dybvad går på scenen med et onemanshow. De første tre shows, “Sjov mand, klam personlighed”, “Er det ikke dig fra Dybvad?” og “Fasser Partner”, har alle været centreret omkring en storskærm, hvor videobidder, billeder og udklip fra sociale medier bliver vist og kommenteret på som et gennemgående greb.
I showet “Levemand” har han lavet et videoindslag, som vi ser til sidst i showet, og ellers er det udelukkende klassisk standup, der leveres igennem showet. På den måde synes Tobias Dybvad, der jo i høj grad kendes for sit sjove og skæve blik på mediestrømmen, tilsyneladende taget et skridt væk fra dét image. Nu skal han bevise sig som standupkomiker uden hjælp fra skærmen.
Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.
Har du allerede et login? Log ind her.