ANMELDELSE: Min geniale veninde, Odense Teater

Seks timers spændende og fængende teater

Odense Teaters "Min geniale veninde" er med Madeleine Røn Juuls iscenesættelse og Catia Hauberg Engels scenografi temmelig genialt teater.

5 ud af 6 stjerner

Det er muligt at se Odense Teaters ”Min geniale veninde” i to halvdele, så man ikke skal bruge en halv dag i teatret – men jeg vil klart fraråde det. Det sensationelle ved maratonversionen af ”Min geniale veninde” er nemlig, at forestillingen nemt holder os nysgerrige og spændte igennem samtlige seks timer.

Desuden er forestillingens to dele bygget op som én forestilling, så hvis man tager forestillingen over to aftener i stedet for én dag, så skal man altså forberede sig på, at man går hjem fra teatret efter at have set første del med en noget halvfærdig fornemmelse i krop

Dette kræver et premium-abonnement

Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et premium-abonnement. Prisen er 99,- kroner om måneden. Du kan opsige dit abonnement når som helst.

Med et premium-abonnement får du adgang til hele arkivet med over 1000 anmeldelser af teater, samt aktuelle og eksklusive artikler. Derudover er du med til at støtte den professionelle teaterkritik og teaterjournalistik.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere