"Premiere" er en vandretur igennem en forestillings livscyklus fra læseprøven til premieren. Der er overgreb og kunstnerisk krise i gemakkerne på Aarhus Teater.

Aarhus Teater udnytter endnu en gang husets labyrintiske gange til en vandreforestilling. Denne gang er det i forestillingen "Premiere", hvor publikum i mindre grupper kommer på tur rundt i teatret og møder fem skuespillere og en instruktør. Hver gruppe følger specifikt én af personerne fra før læseprøven og frem til efter premieren på forestillingen "Hvem er bange for Virginia Woolf?", som de skal opsætte.
Få adgang til hundredevis af anmeldelser og artikler
Som abonnent får du ubegrænset adgang til alt indhold på mortenhede.dk, samt en oversigt over ugens udgivelser i din indbakke hver mandag.
Er du allerede abonnent? Log ind her.
Navne i dette indlæg: Aarhus 2017, Aarhus Teater, Anders Baggesen, Anna-Sofie Fredslund, Anne Plauborg, Benjamin la Cour, Inge Sofie Skovbo, Kim Engelbredt, Kim Veisgaard, Magnus Iuel Berg, Mikkel Becker Hilgart, Sargun Oshana