ANMELDELSE: Aida, Musikhuset Aarhus

Aida i kukkassen med ukrainsk accent

I Musikhuset Aarhus bydes vi på italiensk operaklassiker med egyptiske ritualer og ukrainske sangere. Kiev Statsopera er på turné med "Aida" af Giuseppe Verdi.

4 ud af 6 stjerner

Musikhuset Aarhus har inviteret Kiev Statsopera forbi med operaen "Aida" af Verdi. Det er en 'fiks lille sag' på tre timer med op imod 60 medvirkende på scenen, et helt symfoniorkester og en håndfuld voluminøse scenografier.

"Aida" er komponeret af Giuseppe Verdi efter italiensk libretto af Antonio Ghislanzoni, og den betragtes som en af verdens største operaklassikere. Den er et trekantsdrama, som foregår under en krig mellem Egypten og Etiopien under Det Gamle Rige (Egypten, 2686-2181 f.Kr.) og udspiller sig imellem Egyptens hærfører Radamès, faraoens datter Amneris og

Dette kræver et premium-abonnement

Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et premium-abonnement. Prisen er 99,- kroner om måneden. Du kan opsige dit abonnement når som helst.

Med et premium-abonnement får du adgang til hele arkivet med over 1000 anmeldelser af teater, samt aktuelle og eksklusive artikler. Derudover er du med til at støtte den professionelle teaterkritik og teaterjournalistik.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere