ANMELDELSE: Farlige forbindelser, Aarhus Teater

Skuespillerne, den rørende historie og den tekstmæssige bearbejdning redder forestillingen "Farlige forbindelser", hvor iscenesættelsen i øvrigt er langt under den forventede standard.

4 ud af 6 stjerner

I overflodens selskaber i 1700-tallets Frankrig tager kærlighedsbrevene i Farlige Forbindelser sit udgangspunkt. Og overfloden har også sin markante plads i forestillingen Farlige Forbindelser på Aarhus Teater. Der var fuld knald på liderligheden, kærligheden, desperationen og intrigerne.

Niclas Vessel Kølpin, Marie Louise Wille og Thomas Bang i Farlige Forbindelser på Aarhus Teater
Niclas Vessel Kølpin, samt Marie Louise Wille og Thomas Bang, Farlige Forbindelser
Foto: Rumle Skafte

Forestillingen er på en gang morsom og rørende. Marie Louise Wille spiller sin forføreriske kvinde, den adelige og overmaterialistiske Marquise Isabelle de Merteuil, hamrende sexet og buldrende int

Dette kræver et abonnement

På mortenhede.dk kan du gratis læse aktuelle teateranmeldelser, så længe forestillingen spiller. Vil du have adgang til ældre anmeldelser og eksklusive artikler, guides, interviews og nyhedsoverblik, så kan du oprette et abonnement til 99,- kroner om måneden. Du kan til enhver tid ændre eller opsige dit abonnement.

Har du allerede et abonnement? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere