Opsætningen af Strauss' Flagermusen fra det tyske Anhaltisches Theater Dessau var en gennemført omgang rod.

Den person på scenen, der fik det mest markante bifald under fremkaldelserne, var dirigenten - og det var velfortjent. Musikken spillede lystigt igennem alle tre akter, og musikken til Die Fledermaus af Johann Strauss var harmonisk og absolut aftenens højdepunkt. Ouverturen lød, tæppet gik op, og derfra gik det kun i den gale retning.
Straks åbenbaredes en vakkelvorn turnéscenografi, der - om alt går vel - lige præcis holder til en forestilling i morgen i Aalborg Kongres & Kultur Center. En forvekslingsscene slår temaet og humoren an, men den virker blot langsom og forvirrende. Hvad skal vi med den fortælling? Ingenting, viser det sig straks efter.
Der bliver lagt op til et lystspil med tendens til farce. Og samtidig en vaudeville. Og mest af alt en operette, men med store mangler på de mest elementære områder.
Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.
Har du allerede et login? Log ind her.