ANMELDELSE: Christian Fuhlendorff : For at gøre en kort historie lang, Musikhuset Aarhus

Jeg sidder midt i mængden i Musikhuset Aarhus' store sal, og på aftenens allersidste punchline ser jeg hele salen knække forover af latter. Christian Fuhlendorff leverer endnu et onemanshow i topklasse.

5 ud af 6 stjerner

Der er høje forventninger til den lavstammede Christian Fuhlendorffs tredje onemanshow, "For at gøre en kort historie lang", efter han to foregående og yderst anmelderroste onemanshows, "Mit første one man show" (2007) og "Enestående" (2012). Han bliver efterhånden betragtet som en del af dansk comedys superliga. Da han som 25-årig krøllede sin hjerne ud i sit første onemanshow, blev han betegnet som et stjerneskud med internationalt potentiale, men mange havde sikkert også mistanken om, at han pludselig ville være væk fra stand-up-scenen på grund af enten misbrug, f

Dette kræver et abonnement

Du skal være abonnent på mortenhede.dk for at læse dette. Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et abonnement her.

Du kan opsige eller ændre dit abonnement når som helst.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere