Pjat og politisk satire i skøn forening i Græstedrevyen
Revyen i Græsted byder på både absurde sketcher og aktuelle revynumre i en velsammensat og underholdende sommerrevy på Græsted Kro.

Græstedrevyen emmer af aktualitet, når det allerede i første nummer opridser det forgangne års nyheder i en joke-spækket aperitif med René Richardt og Farshad Kholghi, hvilken revyens primadonna (i ordets bedste forstand), Sofie Stougaard, bagefter kommer ind og cementerer i en regulær åbningssang af Carl-Erik Sørensen. Dermed er revyen i gang, og en stribe udmærkede numre, der ofte er til den groteske side, men også indimellem med en aktuel krog i teksten.
Og det er i høj grad den fine vekslen imellem det platte, det pjattede og det politiske, der gør årets Græstedrevy
Læs anmeldelser gratis
Med et gratis login på mortenhede.dk får du adgang til alle anmeldelser. Du får også en ugentlig oversigt over nye udgivelser på mail.
Har du allerede et login? Log ind her.