Kunstnerisk diarré i forestillingen ”Katastrofe”
Forfatter Ida Marie Hede og instruktør Niels Erling har skabt en forestilling, der har så meget på hjerte, at vi går glip af det hele.

Det særlige ved konstruktionen af Teater Momentum i Odense er værd at dvæle ved, når vi skal vurdere forestillingen ”Katastrofe”. Teatret som organisation ledes og drives som de fleste andre teatre, men den kunstneriske ledelse vælges for ét år ad gangen.
Det betyder som regel, at unge og lovende scenekunstnere får mulighed for at sætte deres eget præg på dansk teater og samtidig får nogle professionelle rammer til at udforske deres egen kunstneriske profil.
Der er plads til at lege og fejle, men alligevel er der en vis opmærksomhed på og forventning til de kunstner
Dette kræver et abonnement
Du skal være abonnent på mortenhede.dk for at læse dette. Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et abonnement her.
Du kan opsige eller ændre dit abonnement når som helst.
Har du allerede et login? Log ind her.