Smuk og vellydende modernisering af "Orestien"
2500 år gammel, græsk klassiker er på vellykket vis moderniseret på Aarhus Teater, men "Orestien" bliver mere imponerende end spændende.

Aarhus Teater tager med forestillingen "Orestien" fat om en græsk klassiker, der blandt andet omhandler begyndelsen på et demokratisk retssamfund. Her få dage efter folketingsvalgets udskrivelse virker "Orestien" som en særdeles samtidsaktuel forestilling, selvom den har næsten 2500 år på bagen.
Forestillingen er en versionering af den engelske forfatter Ted Hughes (1930-1998) efter Aischylos' klassiske trilogi. I opsætningen på Aarhus Teater er teksten yderligt bearbejdet af Runar Hodne og Hanne Lund Joensen.
En lydmur af Lydmor
Og det er blevet til en særdeles udtryksfuld forestilling. De pailletudsmykkede dragter, som alle e medvirkende bærer, funkler i lyset og giver genskin i spejlgulvet.
Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.
Har du allerede et login? Log ind her.