ANMELDELSE: Sammensværgelse, Teater Grob

Men hvor blev dramatikken af?

Gode skuespillere og et klogt koncept redder en ellers dramatik-fattig ”Sammensværgelse” fra teatergruppen Von Baden.

3 ud af 6 stjerner

Når man læser Von Badens egen programtekst om forestillingen ”Sammensværgelse”, kan man få en fornemmelse af, at forestillingen har svært ved at finde vej i sit eget projekt. Den kan nemlig handle om både sorgen efter at have mistet sit barn, om fake news og konspirationer, og om vores lidet imponerende åbenhed over for manipulation.

Og når man så opdager, at forestillingen kun varer en time, kan man forud for forestillingen frygte, at Von Baden vil alt for meget på alt for kort tid. Men i det store hele er ”Sammensværgelse” ganske godt tænkt, og idéen giver mening.

Vi møder forskeren Alex (Patricia S

Dette kræver et abonnement

Du skal være abonnent på mortenhede.dk for at læse dette. Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et abonnement her.

Du kan opsige eller ændre dit abonnement når som helst.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere