ANMELDELSE: Sidste nyt fra latterfronten, Sønderborg Sommer Revy 2019

Revyen i Sønderborg kan simpelthen det hele

Kombinationen af gakket underholdning og spydig satire er gennemført og velproduceret i dette års Sønderborg Sommer Revy.

5 ud af 6 stjerner

Dette års Sønderborg Sommer Revy kan simpelthen det hele. De fem medvirkende synger, danser og spiller, så det svinger og svider. Der er plads til både platheder og politisk satire – og begge dele er gennemført uden nemme løsninger og billige grin.

Tom Jensens russiske fastfoodfakir, der kunne være kommet direkte fra ”Casper & Mandrilaftalen”, lægger på artistisk vis sin nøgne ryg på en håndfuld ristede løg. Hans karakter er absurd, og samtidig imponerer han os med en velkomponeret tekst, der inddrager en række børnesange fra ”De små synger”.

Forestillingen afbrydes flere gange af et ”breaking news”-indslag, der giver plads til lidt mere teksttunge revynumre. Her kommer nogle af revyens spydigste bemærkninger ud imellem sidebenene.

Musikalske ambitioner

Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere