Skrigende halse og teenagerdronning
Sød og professionelt produceret amatøroperaversion af Brødrene Grimms ’Snehvide’ med en vis mængde eventyr, bittesmå balletdansende dyr og antydninger af opera hos solisterne.
Med den første udgave af operafestivalen GrowOP! - der blev afviklet 11.-26. november og er tænkt som en tilbagevendende begivenhed - har man etableret en festival, der fokuserer på mødet mellem opera og børn/unge.
I årets festival deltog en af initiativtagerne, Operaen i Midten, bl.a. med operaen ’Snehvide’, der er en professionel produktion, men med børn og unge i de fleste roller på scenen.
Således deltager Midtvest Juniorkor fra Den Jyske Sangskole i nogle ensemblefunktioner, ligesom Det Kongelige Teaters Balletskole Holstebro medvirker med nogle af de helt små dansere. Solisterne og musikken kommer fra Operaen i Midtens Talentlinje og dets Orkester.
Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.
Har du allerede et login? Log ind her.