En gedigen sommerrevy i Sønderborg
Revyerne denne sommer er i fuld gang. Og med Jeanne Boel som både instruktør, koreograf og medvirkende på scenen er Sønderborg Sommer Revy i gode og erfarne hænder.

Sønderborg Sommer Revy er dette år uden frontfiguren Leif Maibom og hans tilbagevendende Thorleif-karakter, men på scenen er Jeanne Boel, Karsten Jansfort, Asger Reher, Lone Rødbroe og Bjarne Antonisen. Der er altså adskillige årtiers skuespil-, revy- og varieté-erfaring på scenen, og det bærer revyen præg af. Revyen er rutineret iscenesat af Jeanne Boel.

Revyen bærer dette år titlen "Før var vi alle i samme båd", som også i kraft af åbningsnummeret refererer til en tendens til, at vi bliver mere og mere individualiserede, mens fællesskabet forsvinder. Og fællesskabet er et tema, der gennemløber især første halvdel af showet imponerende stringent. Vi ser sketches om sproget, lokalsamfundet og sangskatten - ikke mindst dansktoppen.
Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.
Har du allerede et login? Log ind her.