ANMELDELSE: Sommer i Tyrol, Folketeatret

På Folketeatrets tyrolerhotel gør alle, hvad de er bedst til

På visse områder er Folketeatrets "Sommer i Tyrol" en omgang ruskomsnusk, men i Rolf Heims iscenesættelse kommer hele holdet til at stråle.

5 ud af 6 stjerner

Siden nedlukningen i december har der været masser af ingenting og ikke meget at grine ad. Men i Folketeatrets opsætning af lystspilsoperetten "Sommer i Tyrol" griner vi en masse ad ingenting. For i sin iscenesættelse har instruktør Rolf Heim trukket den underspillede crazykomik til sit yderste, så det i høj grad er pauserne, tavsheden og gestikken, der får os til at le. Foran mig sidder en mand og vrider sig af grin. Dét har jeg ikke set meget længe.

Men hvad skyldes det? For så sjovt er manuskriptet i hvert fald ikke. Nej, det er kominationen af de begavede skuespillere og Rolf Heims ekstremt velovervejede brug af dem, der får komedien til at flyve.

Sommer i Tyrol - Folketeatret
Søren Hauch-Fausbøll og Meike Bahnsen. Foto: Gudmund Thai

Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere