ANMELDELSE: Don Quixote, Det Kongelige Teater

Solide solodansere og letbenet komik i balletten "Don Quixote"

Der er ikke meget historie at forstå i ”Don Quixote”, men den er til gengæld sprængfyldt med humor og imponerende balletpræstationer.

4 ud af 6 stjerner

Ballet er kedeligt. Ballet er langt. Ballet er for de fine. Ballet er uforståeligt. Ballet er gammeldags.

Ja, vel er det gammeldags. Marius Petipa koreograferede denne version af Miguel de Cervantes’ roman ”Don Quixote” i 1869. Samme år blev væltepeteren i øvrigt opfundet. Dén holdt ikke, men det gør ”Don Quixote” stadigvæk. 

Men lad mig i denne anmeldelse forsøge at bryde med de fire andre fordomme. Selvfølgelig med udgangspunkt i opsætningen, der lige nu spiller på Det Kongelige Teater. Den udmærker sig nemlig ved at have alle argumenterne parat.

For det første er der næppe noget, der er nemmere at forstå, end balletten ”Don Quixote”. Der er nemlig knapt nok noget at forstå:

Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere