Vi kommer ikke ned i materien af ”Kong Lear”
Ensemblet på Teater Nordkraft imponerer, men bearbejdelsen og iscenesættelsen af Shakespeares ”Kong Lear” er for ’speedet’ og for uklar.

Der er noget bemærkelsesværdigt ved det faste ensemble, som Teater Nordkraft i Aalborg samlede for et års tid siden. Vi så dem i dramatiseringen af ungdomsromanen ”Dig og mig ved daggry” sidste år, hvor alle fem skuespillere viste en alsidighed i deres skuespil og fremstod som en homogen skuespillergruppe.
Også denne gang er de et dynamisk ensemble, der manøvrerer elegant igennem karakterskift og forstår at spille sammen på et niveau, vi kun sjældent ser. Der er ingen primadonnaer; der er kun skuespillere, som vil kæmpe for at få deres kollegaer til at fremstå bedst muligt.
Alligevel kunne det se ud til, at Shakespeares ”Kong Lear” er en lidt for stor mundfuld for dem.
Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.
Har du allerede et login? Log ind her.