ANMELDELSE: Polly og stormen, Teater Nordkraft og Vendsyssel Teater

Polly vil ikke ende sine dage i Hirtshals

Ungdomsforestillingen ”Polly og stormen” beskriver udviklingen fra pige til kvinde i en barsk ungdomskultur med hævnporno og intriger.

4 ud af 6 stjerner

Polly er fra Hirtshals. Hun spiser pomfritter på havnen med sine venner og arbejder på den lokale fiskefabrik, mens hun drømmer om verden uden for Hirtshals.

Nu skal hun begynde i gymnasiet i Hjørring, og pludselig bliver de gamle venner fra Hirtshals, jobbet og ikke mindst hendes far og bedsteforældre byttet ud med den smarte klike på gymnasiet, sprut og fester inde i ”Ålleren”.

Hendes nye liv bliver alt for hende, indtil hun under en fest træder ved siden af. Og pludselig ser det hele ud til at smuldre imellem hænderne på hende – både hos de nye venner i Hjørring og hjemme i Hirtshals. 

Du skal være logget ind for at kunne læse anmeldelser på mortenhede.dk.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere