ANMELDELSE: The Supreme Gentleman, Betty Nansen Teatret

Vi får sympati for terroristen i "The Supreme Gentleman"

Mathias Skov Rahbæk leverer med små greb en stor skuespilpræstation i Nanna Cecilie Bangs "The Supreme Gentleman" på Betty Nansen Teatret.

4 ud af 6 stjerner

Efter at have spillet på Aarhus Teater med Jacob Madsen Kvols på scenen og med iscenesættelse af Liv Helm og Nathalie Mellbye, er Nanna Cecilie Bangs monolog "The Supreme Gentleman" nu rykket til Frederiksberg. Til opsætningen på Betty Nansen Teatret er Nanna Cecilie Bang selv krediteret som iscenesætter, mens Liv Helm og Nathalie Mellbye står som idéudviklere sammen med dramatikeren. I øvrigt har skuespiller Mathias Skov Rahbæk overtaget rollen.

Jeg så ikke forestillingen i Aarhus og kan derfor ikke helt fastslå, hvor meget eller hvor lidt forestillingen har forand

Dette kræver et abonnement

Du skal være abonnent på mortenhede.dk for at læse dette. Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et abonnement her.

Du kan opsige eller ændre dit abonnement når som helst.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere