Riddersalen finder lys i mørket
Med den musikalske forestilling "Vintersilhuetter" inviterer Riddersalen på en poetisk tour de force igennem H.C. Andersens sorgfulde eventyr.

Riddersalen på Frederiksberg har sat sig for at skabe en varm, hyggelig og poetisk forestilling med udgangspunkt i en stribe af H.C. Andersens fortællinger. Men er det overhovedet muligt? For i eventyrene om “Den lille pige med svovlstikkerne”, “Snemanden” og “Grantræet” ender det ikke spor muntert og lykkeligt: Død, smeltet og kasseret.
Er det meningen, at Storkøbenhavns skolebørn skal gå på juleferie med tungsind og sorgmod? Eller kan Riddersalen formå at tænde et lys i vintermørket?
På scenen møder vi skuespillerne Lisbeth Gajhede og Erik Olsen, samt sanger Sara Grabow og
Dette kræver et abonnement
Du skal være abonnent på mortenhede.dk for at læse dette. Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et abonnement her.
Du kan opsige eller ændre dit abonnement når som helst.
Har du allerede et login? Log ind her.