Måler vi stadig kvinders succes op imod mændenes?
Turnéforestillingen ”Annas verden” er en sprælsk og humoristisk forestilling om den kvindelige kunstner, der var gift med Michael Ancher.

Selveste H.C. Andersen var på besøg på Brøndums Gæstgivergård i Skagen den nat, hvor Anna Kirstine Brøndum blev født. Og om morgenen gav Andersen en medaljon til den nyfødte pige og sagde, at hun, ligesom han selv, bliver en stor kunstner.
Vandrehistorierne om Andersens besøg i Skagen har mange versioner. Det Flydende Teater lader historien om medaljonen og en vandbakkelse, der kræver masser af tålmodighed, indlede fortællingen om skagenspigen Anna, der senere giftede sig til efternavnet Ancher.
Anna Ancher blev en stor kunstner. I dramatiker Julie Petrine Glargaards
Dette kræver et abonnement
Du skal være abonnent på mortenhede.dk for at læse dette. Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et abonnement her.
Du kan opsige eller ændre dit abonnement når som helst.
Har du allerede et login? Log ind her.