ANMELDELSE: Det ensomme hjerte, Teatret Møllen

Fra lægestudiet til østfronten

Med "Det ensomme hjerte" brillerer Teatret Møllen igen med episk historiefortælling, men denne gang er resultatet blevet for uklart.

4 ud af 6 stjerner

Vi begynder dér, hvor den 24-årige, tyske læge Hans Horn – i de første dage efter Anden Verdenskrig – står ved muren med et geværløb rettet imod sig. Han er på vej hjem til sin kone og datter, men bilen bliver standset i Tjekkiet.

”Det ensomme hjerte” er baseret på Tom Buk-Swientys bog af samme titel, der igen er baseret på Hans Horns egne erindringer fra tiden før, under og efter krigen. 5.000 siders beretninger, som han ved sin død i Padborg i 1989 havde efterladt til sin familie.

Hvorvidt forestillingens skildringer er sande, skal vi ikke gruble for meget over. Men der er heller ikke t

Dette kræver et abonnement

Du skal være abonnent på mortenhede.dk for at læse dette. Få ubegrænset adgang til mortenhede.dk ved at oprette et abonnement her.

Du kan opsige eller ændre dit abonnement når som helst.

Har du allerede et login? Log ind her.

Skal andre høre om dette?

Denne side anvender cookies. Ved brug af hjemmesiden accepterer du samtidig anvendelsen af cookies.  Læs mere