"Googleren" skulle have været på scenen
Det var meningen, at "Googleren" skulle have spillet på scenen, men nu er den omformet til en digital version. Og det klæder ikke værket.

Den anden originale udgivelse fra Det Kongelige Teaters online-univers KGL Xtra, der er skabt under coronanedlukningen, er Julie Petrine Glargaards nyskrevne værk "Googleren". Den første var det smagfulde og følsomme familiedrama "Karantæne", som var udviklet til lejligheden.
"Googleren" skulle derimod have haft premiere sammen med Sonja Ferdinands "Jello Shot" i Skuespilhuset i slutningen af april under KGL Dansk, Det Kongelige Teaters laboratorie for ny dramatik. I stedet har teatret valgt at omforme "Googleren" til et online-videoværk,
Dette indlæg er kun for abonnenter på mortenhede.dk. Opret abonnement herunder for at få adgang.
Bliv abonnent – du bestemmer prisen
Få ubegrænset adgang til artikler, anmeldelser og podcasts på mortenhede.dk til en valgfri månedlig pris.
Vælg dit månedlige beløb
Abonnementet er personligt og kun til privat brug. Kontakt mig for at høre om mulighederne for et erhvervsabonnement.
Er du allerede abonnent? Log ind her.