ANMELDELSE: Fanny og Alexander, Aalborg Teater
Egill Pálssons version af Ingmar Bergmans filmklassiker ”Fanny og Alexander” får os op af stolene og vækker vores medfølelse.
Læs videreEgill Pálssons version af Ingmar Bergmans filmklassiker ”Fanny og Alexander” får os op af stolene og vækker vores medfølelse.
Læs videreDet er ikke Mozarts opera, men Beaumarchais’ oprindelige skuespil fra 1778, som Aalborg Teater alt for desparat forsøger at gøre aktuel.
Læs videre“Fyrtøjet” på Aalborg Teater er en underholdende version af H.C. Andersens værk med en imponerende Sebastian Henry Aagaard-Williams i front.
Læs videreHeil Østrig og Hitlers platte fjæs. Musicalen “The Sound of Music” er ikke mindst kendt fra den Oscar-vindende filmatisering fra 1965. På Aalborg Teater møder vi igen hele familien von Trapp og den bramfri og livlige klosterelev Maria i en farverig version af klassikeren.
Læs videre